SFDR
INFORMACJE PODSTAWOWE
- Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/2088 z dnia 27 listopada 2019 r. w sprawie ujawniania informacji związanych ze zrównoważonym rozwojem w sektorze usług finansowych (Dz. Urz. UE L 317 z 9.12.2019) („Rozporządzenie SFDR”) ustanawia zharmonizowane przepisy dla uczestników rynku finansowego i doradców finansowych dotyczące: (i) przejrzystości w odniesieniu do wprowadzania do działalności ryzyk dla zrównoważonego rozwoju, (ii) brania pod uwagę niekorzystnych skutków dla zrównoważonego rozwoju w prowadzonych przez nich działaniach, a także (iii) w odniesieniu do przedstawiania przez nich informacji związanych ze zrównoważonym rozwojem na temat produktów finansowych.
- Na gruncie Rozporządzenia SFDR Flash Ventures ASI sp. z o.o. („FV”) kwalifikowana jest jako uczestnik rynku finansowego, a prawa uczestnictwa w FV (udziały) stanowią produkt finansowy.
PRZEJRZYSTOŚĆ STRATEGII DOTYCZĄCYCH RYZYKA DLA ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU W PROCESIE PODEJMOWANIA DECYZJI INWESTYCYJNYCH
- Art. 3 ust. 1 Rozporządzenia SFDR ustanawia obowiązek publikacji na stronie internetowej strategii wprowadzania do działalności ryzyk dla zrównoważonego rozwoju w procesie podejmowania decyzji inwestycyjnych.
- FV posiada następującą strategię dotyczącą wprowadzania do działalności ryzyk dla zrównoważonego rozwoju w procesie podejmowania decyzji inwestycyjnych:
a) mając świadomość istotnych zagrożeń wynikających ze zmian związanych z aspektami środowiskowymi, społecznymi, pracowniczymi, dotyczącymi poszanowania praw człowieka oraz przeciwdziałania korupcji i przekupstwu, FV podejmuje działania nakierowane na dokonywanie inwestycji, uwzględniając powyższe czynniki związane ze zrównoważonym rozwojem („czynniki ESG”).
b) FV w ramach prowadzonej polityki inwestycyjnej uwzględnia w procesie podejmowania decyzji inwestycyjnych powyższe czynniki ESG, które – jeżeli wystąpiłyby – mogłyby mieć rzeczywisty lub potencjalny, istotny negatywny wpływ na wartość inwestycji.
c) Analiza czynników ESG w związku z dokonywaniem inwestycji jest elementem procesu decyzyjnego, na podstawie którego FV w ramach dostępnych zasobów i możliwości pozyskuje dane i informacje, aby podejmować decyzje w oparciu o możliwie najpełniejszy obraz działalności danego podmiotu lub przedsięwzięcia.
d) Czynniki ESG uwzględniane są przez FV w sposób pozytywny oraz negatywny, tj. poprzez dokonywanie analizy konkretnych projektów inwestycyjnych z uwzględnieniem powyższych czynników oraz wyłączenie ze spektrum inwestycyjnego poszczególnych branż, sektorów oraz podmiotów niespełniających ustalonych kryteriów.
PRZEJRZYSTOŚĆ W ZAKRESIE NIEKORZYSTNYCH SKUTKÓW DLA ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU NA POZIOMIE PODMIOTU
- FV nie bierze pod uwagę głównych niekorzystnych skutków decyzji inwestycyjnych dla czynników zrównoważonego rozwoju, przy czym uwzględnia strategię, o której mowa powyżej.
- W prowadzonej działalności FV dąży do dokonywania inwestycji w podmioty, które w swojej działalności biorą pod uwagę czynniki uwzględniające czynniki mające wpływ na zrównoważony rozwój.
- Uwzględniając skalę prowadzonej działalności FV uznaje, że uwzględnianie głównych niekorzystnych skutków decyzji inwestycyjnych dla zrównoważonego rozwoju byłoby nieefektywne i niemiarodajne, zarówno kosztowo, jak i jakościowo, zwłaszcza w kontekście braku utrwalonych standardów rynkowych w tym zakresie oraz z uwagi na brak pełnej regulacji prawnej.
- W przypadku uwzględniania głównych niekorzystnych skutków decyzji inwestycyjnych dla zrównoważonego rozwoju, biorąc pod uwagę powyższe, istniałoby ryzyko, że FV w procesie podejmowania decyzji inwestycyjnych nie byłoby w stanie samodzielnie w sposób kompleksowy i rzetelny zweryfikować wszystkich informacji dotyczących sposobu i zakresu stosowanych praktyk dla odpowiedzialnego i zrównoważonego prowadzenia działalności gospodarczej.
- Powyższe podejście zostanie poddane ponownemu przeglądowi nie później niż do końca 2023 r. i może ulec zmianie w szczególności w związku ze zmianami polityki inwestycyjnej FV, przyjęciem nowych regulacji prawnych lub w razie ukształtowania się nowych praktyk rynkowych.
PRZEJRZYSTOŚĆ POLITYKI WYNAGRODZEŃ W ZWIĄZKU Z WPROWADZANIEM DO DZIAŁALNOŚCI RYZYK DLA ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU
- FV jako podmiot, o którym mowa w art. 3 ust. 2 Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/61/UE z dnia 8 czerwca 2011 r. w sprawie zarządzających alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi i zmiany dyrektyw 2003/41/WE i 2009/65/WE oraz rozporządzeń (WE) nr 1060/2009 i (UE) nr 1095/2010, zgodnie z art. 70b ust. 4 w zw. z art. 70j ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi, nie jest zobowiązany do przyjęcia i stosowania polityki wynagrodzeń.
- Z uwagi na brak strategii dotyczącej wprowadzania do działalności ryzyk dla zrównoważonego rozwoju w procesie podejmowania decyzji inwestycyjnych oraz brak posiadania polityki wynagrodzeń, FV nie zapewnia spójności polityki wynagrodzeń z wprowadzaniem do działalności ryzyk dla zrównoważonego rozwoju.